Google Adwords

Google Reklamcılığı

Google reklamları ile pazarlamasını yaptığınız ürünün tam da o ürünle ilgilenen kişilere gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

İşlerinizi büyütmenin en hızlı ve neredeyse en ekonomik yollarından bir tanesi Google Reklamlarıdır.

Google ücretsiz olarak sizlere reklam danışmanlığı yapmaktadır. Fakat bu işi en az maliyetle en verimli şekilde kullanabilmek için mutlaka bir reklam ajansı ile çalışmalısınız.

Bir Reklam Ajansı ;

  • Doğru anahtar kelimeler ile doğru kitleye ulaşmanızı sağlayabilir,
  • Daha az bir bütçeyle daha çok kişiye ulaşmanızı sağlayabilir,
  • Sürekli takip yaparak reklamlardan en üst düzeyde performans almanızı sağlayabilir.

Reklam Vermenin Avantajları

Google reklam vermeye hemen başlamanız sizin yararınıza olacaktır.

Sanal dünyada milyarlarca hatta belkide daha fazla web sitesi yer almakta. Günümüz dünyasında internetin bir cep telefonuna sığmasıyla birlikte alışverişler de cep telefonlarına kadar inmiş durumda.

İnsanlara bir şeyler beğendirebilmenin çok zor olduğu bu dönemde adwords ile reklam vermeye başlayarak rakiplerinizden 1 adım öne çıkabilirsiniz.

Belki de; sizin ürünlerinizle ilgilenen ama internet dışında sizi bulabilmesi mümkün olmayan bir çok potansiyel müşteriye ulaşmanın en iyi yolu budur.

Tabii ki bir karşılık ödedik. Öncelikle arama motoru bizim hakkımızda bazı kişisel verilere ulaştı :

  • Ne tür hizmet veya ürünlere ilgi duyuyoruz ?
  • Ne zamandan beri bu ürünleri arıyoruz ?
  • Kaç yaşındayız ?
  • Cinsiyetimiz nedir ?

Bunlar sadece 4 adet örnek veri. Kullandığımız cihaz ve uygulama ayarlarına göre çok daha fazla kişisel verimiz arama motoruna gönderilmiş olabilir.

Peki arama motoru bu verilerle ne yapacak ?

Muhtemelen bize hediye bir ayakkabı almak için kullanmayacaktır 🙂

Daha geniş bir açıdan bakarsak arama motoru da kendi potansiyel müşterilerine bu bilgileri anonim olarak sağlayarak para kazanacaktır. Tabii bu bilgileri anonim olarak sağlamak demek birebir bizim hakkımızda bilgi vererek değil, bizim arama alışkanlıklarımızla müşterinin reklamları arasında yapay bir bağ kurarak sağlamaktadır.

Sonuç olarak bu işten hem son kullanıcılar, hem reklamverenler, hem de arama motoru fayda sağlamaktadır.

Potansiyel Müşteriler

Halihazırda bir çok müşteri adayınız internet mecrasında başıboş bir şekilde dolaşmaktadır.

Bir internet kullanıcısının arama eğilimini ya da davranış şeklinde bir bakışta bizler çözemeyebiliriz. Ancak Google başta olmak üzere bazı popüler sistemler kullanıcılara sağladıkları yararların karşılığında onlardan bazı faydalar sağlayabilmektedir.

Örneğin;

Arama motorunda bir ayakkabı modelini arattığınızda karşınıza bir çok sonuç çıkacaktır. Arama şeklinizi değiştirerek ya da çeşitli şekillerde filtreleyerek istediğiniz ayakkabının eşleşen reklamı ya da sonucuna erişebilirsiniz.

Ya da farklı olarak popüler bir sosyal medya uygulamasında yaptığınız bir arama ile istediğiniz ürün ya da hizmetle alakalı reklam veya organik sonuçları görebilirsiniz.

Yukarıdaki örneklerden anlayacağınız üzere günümüzde tek bir tıkla aradığımız herhangi bir şeyi kolayca bulabilmekteyiz.

Peki bu hizmeti için bizler herhangi bir ücret ödedik mi ?

İşte bu can alıcı sorunun cevabını verdiğimizde reklamcılık sistemini tam anlamıyla anlamış olacağız.